Trondheim Hundeskole i media
Om hund, hest, katt og dyrs atferd, samt våre vitenskapelige publikasjoner
artikke adressa.jpg
 Om hund:

TV:

NRK:

 

  • TV 2

    • ”Krefthunder” nov 06

  • TV- Norge:

    • Nyheter ”Barnesøkshund” sept 04

 

 Avis:  

Radio:
NRK P2: Verdt å vite 06.01.06

NRK P1: Hunder kan lukte kreft jan 06

”Folk i farta”m/ Britta Blomkvist, sept 04

“Ut I naturen”  4 ganger

"Norgesglasset”, 3 ganger, jan- okt 04

Radio Adressa: 3 ganger jan 03-jan 04.

 

Tidsskift:

Fast spaltist 7 år Adresseavisen 

Redningshunden 3 år

Vilmarksliv: diverse artikler og updates (13 stk)

  

NRK trening av katt.JPG
Om katt:

 

NRK Schrødingers katt " Lær katten din triks " 2009

NRK Newton 2009

Adresseavisen 

Vitenskaplige publikasjoner: 

 

Dekkenprosjektet:

Veterinærhøyskolen og  Universitetet i Ås

Vi lærer hestene å gi beskjed om de vil ha dekken på eller av under ulike værforhold.

 

Formålet med dette prosjektet er å fremskaffe ytterligere kunnskap om hestens termoregulering og undersøke behovet for øket omgivende temperatur/tilleggsvarme og dekken ved lave temperaturer, også i kombinasjon med vind og regn

 

The effect of weather conditions on the preference in horses for wearing blankets (2016)

Horses can learn to use symbols to communicate their preferences: (2019)

Bøker: 

Whashinton Post.JPG
Om hest:

Link til artikkelen om dekkenprosjeket: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0168159116302192

 

Dekkenprosjektet på Dagsrevyen 29.09.2016

Omtale i diverse media:

BBC http://www.bbc.com/news/science-environment-37450952

BBC http://www.bbc.co.uk/programmes/p0484ysm

Washington Post https://www.washingtonpost.com/news/animalia/wp/2016/09/22/horses-can-learn-to-tell-us-how-they-feel/

CNET https://www.cnet.com/news/horses-make-weather-based-wardrobe-choices-study-shows/

UK News https://uk.news.yahoo.com/horses-trained-communicate-opinions-humans-140442084.html

Gazeta do Povo  http://www.gazetadopovo.com.br/mundo/cavalos-conseguem-usar-simbolos-para-expressar-vontades-aponta-estudo-4txs8e125bg080cf273rkkgio

Tierperspektive http://www.tierperspektive.com/2016/08/12/frag-dein-pferd-kommunikation-via-symbol-sprache/

Scinexx.de Das Wissennmagazin http://www.scinexx.de/wissen-aktuell-20655-2016-09-23.html

Bild der wissenschaft http://www.wissenschaft.de/leben-umwelt/biologie/-/journal_content/56/12054/13679331/Pferde-zeigen-uns,-was-sie-wollen/

Blitz quotidiano http://www.blitzquotidiano.it/gatti/cavalli-sanno-dire-ho-freddo-li-hanno-addestrati-a-comunicare-coi-segni-2552460/

Newscalf http://www.newscaf.com/science/horses-can-communicate-with-us-scientists_590671.html

The independent http://www.independent.co.uk/news/science/horses-learn-communicate-humans-express-opinions-norway-scientists-animals-a7327941.html

Daily Mail, Hay, I'm cold! Scientists discover horses can communicate with humans by pointing at signs

Propferd https://www.propferd.at/main.asp?VID=1&kat1=87&kat2=644&NID=5195

Highbeam.com https://www.highbeam.com/doc/1P2-40069910.html

MRCVS online http://mrcvs.co.uk/en/news/14977/Horses-

Earth Chronicles http://earth-chronicles.com/science/horses-can-communicate-with-people-with-pictures.html

Zeit Online http://www.spektrum.de/news/auch-pferde-koennen-sich-mitteilen/1424381

I4U http://www.i4u.com/2016/09/115577/horses-learn-signs-communicate-humans

Popular Science http://www.popsci.com/horses-can-learn-to-communicate-specific-needs-to-people

DK Vitenskab http://videnskab.dk/naturvidenskab/heste-kan-bruge-symboler-til-at-kommunikere

SVT http://www.svt.se/nyheter/vetenskap/sa-kan-hastar-tala-med-manniskor

Galileo,tv  http://www.galileo.tv/earth-nature/dieses-experiment-beweist-dass-pferde-mit-menschen-kommunizieren-koennen/

Hindustan Times http://paper.hindustantimes.com/epaper/showarticle.aspx?issue=87332016092600000000001001&page=4&article=3520932d-1363-44ea-bda7-b054c6ee257b&key=oPAbt%2fF29Q4abF1iA5EMsQ%3d%3d&feed=rss

Sky News http://www.skynews.com.au/culture/offbeat/2016/09/26/horses-can-express-opinions--scientists-say.html

Horse Channel http://www.horsechannel.com/horse-news/2016/09/

Times of India http://timesofindia.indiatimes.com/home/science/Horses-can-communicate-with-humans-Study/articleshow/54508855.cms

Horsetalk http://www.horsetalk.co.nz/2016/09/22/horses-blanketing-choices-norwegian-study/#axzz4Lj87lB69

Actualidad Y Gente http://actualidadygente.com/noticias-ciencia-y-tecnologia-hoy/70092-los-caballos-pueden-comunicarse-con-nosotros

Rate my horse http://www.ratemyhorsepro.com/horses-symbols-communicate-preferences/

Huntnews http://huntnews.in/p/detail/2293612307136248?xlang=en&uc_param_str=dnfrpfbivesscpgimibtbmntnijblauputoggdnw&pos=1474817100010&channel=technology&chncat=category_english

Huntnews http://huntnews.in/p/detail/1897940442046469?uc_param_str=dnfrpfbivesscpgimibtbmntnijblauputoggdnw&pos=1474801077135&channel=lifestyle&chncat=category_english

The independent http://www.independent.co.uk/news/science/horses-learn-communicate-humans-express-opinions-norway-scientists-animals-a7327941.html

Uncova.com http://uncova.com/horses-make-weather-based-wardrobe-choices-study-shows-cnet

Natural Science News http://naturalsciencenews.com/2016/09/26/horses-can-learn-symbols-and-use-them-to-communicate-desires/

Hackbursters http://www.hackbusters.com/news/stories/852470-horses-make-weather-based-wardrobe-choices-study-shows-cnet

Farms.com http://www.farms.com/news/horses-learn-to-communicate-blanket-preferences-with-symbols-113257.aspx

ABC Net http://www.abc.net.au/news/2016-09-25/horses-can-learn-to-use-symbols-to-communicate-their-preferences/7875288

Gizmodo http://gizmodo.com/horses-can-use-symbols-to-communicate-their-desires-1786945655

Hutchnews http://www.hutchnews.com/news/odd_news/horses-can-learn-to-tell-us-how-they-feel/article_1e0253cd-ee24-5f92-b63e-6afabb22c03d.html

Science Alert http://www.sciencealert.com/horses-have-learned-to-communicate-with-humans

Indian Express http://www.newindianexpress.com/lifestyle/Horses-can-communicate-with-humans-Study/2016/09/25/article3629543.ece1

Senegal http://senegal-actu.com/2016/09/horses-can-be-taught-to-communicate-with-humans/

NetWorthier http://networthier.com/articles/11424/a-recent-study-reveals-horses-communication-skills-with-humans/

International Business Times http://www.ibtimes.co.in/horses-can-communicate-humans-by-pointing-signs-695032

Peter Mullen blog http://www.revpetermullen.com/from-the-horses-mouth/

TJC Newspaper http://tjcnewspaper.com/new-study-proves-that-horses-can-communicate-with-humans

Evening Echo http://www.eveningecho.ie/viral/horses-can-be-trained-to-communicate-their-opinions-to-humans/2535425/

El Imparcial http://imparcialoaxaca.mx/ciencia-y-tecnologia/ddy/los-caballos-pueden-comunicarse-con-nosotros

Phys org http://phys.org/news/2016-09-horses-convey-desire-blanket.html

Capital Bay News http://www.capitalbay.news/news/1077691-hay-i-m-cold-scientists-discover-horses-can-communicate-with-humans-by-pointing-at-signs.html

Sott.net https://www.sott.net/article/329264-Horses-can-communicate-with-their-owners-say-scientists

Mail on Sunday http://www.mailonsunday.co.uk/sciencetech/article-3800295/Hay-m-cold-Scientists-discover-horses-communicate-humans-pointing-signs.html

Singapore News http://www.singaporenews.sg/science/hay-im-cold-scientists-discover-horses-can-communicate-with-humans-by-pointing-at-signs/

Apolyton Civilization Site http://apolyton.net/showthread.php/214312-Straight-from-the-horse-s-mouth

Archy Newsy http://archynewsy.com/horses-can-communicate-with-humans-study-the-new-indian-express/

Stoneheart Newsletter http://www.stonehearthnewsletters.com/horses-can-communicate-with-us-scientists/animals-horses/

Pressreader Australia http://www.pressreader.com/australia/warwick-daily-news/20160926/282029031710427/textview

BT.com http://home.bt.com/news/science-news/horses-can-be-trained-to-communicate-their-opinions-to-humans-11364100966481

Science World http://www.scienceworldreport.com/articles/48429/20160927/horses-now-read-communicate-humans-through-symbols.htm

Pregon Agropecuario http://www.pregonagropecuario.com/cat.php?txt=8605&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+PregonAgropecuario-todo+%28Pregon+Agropecuario+-+Ultimos+articulos%29

Telegiz http://www.telegiz.com/articles/8223/20160925/horses-animal-research-communication-science.htm

New Indian Express http://www.newindianexpress.com/lifestyle/Horses-can-communicate-with-humans-Study/2016/09/25/article3629543.ece1

BoingBoing http://boingboing.net/2016/09/26/horses-can-communicate-with-pe.html

The Irish Examiner http://www.irishexaminer.com/examviral/science-world/horses-can-be-trained-to-communicate-their-opinions-to-humans-422900.html

Sunny Skyz http://www.sunnyskyz.com/good-news/1833/These-Horses-Learned-To-Talk-To-Humans-Using-Horse-Code

Intopic http://www.intopic.it/notizia/10604949/

Sportshest.no http://www.sportshest.no/nyheter/377/2016-09-27/forskning-hester-kan-bruke-symboler-til-a-kommunisere

Forskning.no http://forskning.no/dyreverden/2016/09/hester-kan-bruke-symboler-til-kommunisere-med

David Wolfe blog https://www.davidwolfe.com/horses-communicate-with-humans/

Blog Antoinette Delylle http://www.monchevalmedit.com/2016_09_01_archive.html

ABC Nyheter http://www.abcnyheter.no/livet/2016/09/27/195245010/forskning-hester-kan-bruke-symboler-til-kommunisere

NRK Trøndelag https://www.nrk.no/trondelag/hester-kan-laere-a-kommunisere-1.13152525

Horsemanship Journal http://www.horsemanship-journal.com/home/all/like-rug

The News https://www.thenews.com.pk/print/153534-Horses-can-communicate-opinions-to-humans

Science World Report http://www.scienceworldreport.com/articles/48429/20160927/horses-now-read-communicate-humans-through-symbols.htm

Noticias Venezuela http://www.noticiasdevenezuela.org/2016/09/28/como-pueden-los-caballos-comunicarse-con-nosotros/

Bahamas News http://www.bahamaslocal.com/newsitem/160997/Horses_have_been_taught_to_communicate_with_humans.html

Iran daily http://www.iran-daily.com/News/169247.html

Behavior Analysis Association of Michigan http://www.baam.emich.edu/

Science Nordic http://sciencenordic.com/horses-can-communicate-through-symbols

Horse and Country http://horseandcountry.tv/horses-can-tell-us-what-rugs-theyd-like-to-wear-claim-researchers/

Animal Planet http://animalplanetlife.com/horses-can-communicate-people/

Trehugger http://www.treehugger.com/animals/these-horses-just-learned-communicate-humans.html

Five Sparrows http://www.fivesparrows.org/?p=558886

News of the horse http://newsofthehorse.com/2016/horses-communicate-blanketing-needs/

E! Scientific News http://escientificnews.com/2016/09/27/horses-have-been-taught-to-communicate-with-humans/

Habitat for horses https://www.habitatforhorses.org/horses-taught-communicate-humans/

Tuesday horse https://tuesdayshorse.wordpress.com/

Horsehour https://itunes.apple.com/gb/podcast/horsehour-podcast/id1057546777?mt=2#episodeGuid=ce251650-d61c-4b12-8e91-b14a5cedbe88

Seven day news http://sevendaynews.com/2016/09/28/scientists-have-discovered-that-horses-speak-by-means-of-gestures/

Vestnik Kavkaza http://vestnikkavkaza.net/news/Scientists-horses-can-communicate-by-pointing-at-signs.html

Equi-Ads Magazine for Equine health, management and training https://www.equi-ads.com/straight-horses-mouth-5/

Aftenposten http://www.aftenposten.no/viten/Ny-forskning-Slik-kan-hester-fortelle-oss-hva-de-onsker-605574b.html

Aftenposten: mailto:https://www.aftenposten.no/norge/i/rGVa/liker-de-aa-gaa-med-dekken-dette-svarte-hestene

Adressavisen

http://www.adressa.no/incoming/2016/09/29/Forskere-l%C3%A6rte-hester-%C3%A5-si-ifra-om-de-vil-ha-p%C3%A5-kl%C3%A6r-13565768.ece

Rural Primicias http://www.ruralprimicias.com.ar/noticia-los-caballos-son-mas-inteligentes-de-lo-pensado-27564.php

NRK radio https://radio.nrk.no/serie/distriktsprogram-oestlandssendingen#t=1h34m30s

NRK TV https://tv.nrk.no/serie/distriktsnyheter-midtnytt#t=6m1s

NRK TV https://tv.nrk.no/serie/distriktsnyheter-midtnytt/DKTL98092916/29-09-2016#t=1m2s

Norges ambassade i Washington https://www.facebook.com/NorwegianEmbassyinWashington/?fref=ts (28. Sept, 17:50)

Hest.no http://www.hest.no/article.html?news.nid=14857#.V-431ctf270

NMBU https://www.nmbu.no/aktuelt/node/28814

Tierwelt  http://www.tierwelt.ch/?rub=4498&id=43334

Pagina Siete http://www.paginasiete.bo/revmiradas/2016/10/2/apuntes-111291.html

Equine Chronicle http://www.equinechronicle.com/study-shows-horses-can-indicate-their-preference-for-wearing-a-blanket-or-not/

Sputnik News https://sputniknews.com/environment/20160930/1045863122/norway-horses-communication.html

Norges forskningsråd http://www.forskningsradet.no/prognett-bionaer/Nyheter/Norsk_hesteforskning_vekker_oppsikt_verden_over/1254021550991/p1253971968621

Fox http://www.fox7austin.com/digital-content-hub/209581546-story

EarthSky http://earthsky.org/earth/how-to-ask-a-horse-what-it-wants

NU Nederland  http://www.nu.nl/wetenschap/4326071/paarden-kunnen-met-mensen-communiceren-via-symbolen-.html

Bit Magazine Nederland http://www.bitmagazine.nl/artikelen/paard-kiest-deken-op-af/64614/

Knack Nieuws Belgia http://www.knack.be/nieuws/wetenschap/ook-paarden-hebben-een-meining/article-normal-756579.html

Grenzwissenchaft-aktuell.de http://www.grenzwissenschaft-aktuell.de/pferde-symbole-kommunikation20161002/

Die Welt  https://www.welt.de/kmpkt/article158555015/Pferde-koennen-mit-uns-kommunizieren-So-verstehst-du-sie.html

DerStandard  http://derstandard.at/2000045012085/Pferde-koennen-ueber-Symbole-kommunizieren

Equinet.ch https://www.equinet.ch/fr/lecture/equinews.php?news_id=1189&langue=fr

Maxiscience, Frankrike  http://www.maxisciences.com/cheval/les-chevaux-sont-bien-capables-de-communiquer-avec-les-humains_art38815.html

Gurumeditiation, Frankrike http://www.gurumed.org/2016/09/24/les-chevaux-peuvent-utiliser-des-symboles-pour-communiquer-avec-lhumain/

Journal Montreal http://www.journaldemontreal.com/2016/10/07/les-chevaux-jasent-avec-les-humains-en-pointant-des-choses

Canoe, Canada  http://fr.canoe.ca/artdevivre/animal/nouvelles/archives/2016/10/20161006-111809.html

ABC, Australia, radiointervju (12.10.16)  http://www.abc.net.au/southeastnsw/

TH valpekursboka.jpg
Trondheim Hundeskoles
 valpekursbok

Over 15 000 solgte eksemplarer!